BIO

SK:

Dávid vyštudoval Ekonómiu na Masarykovej univerzite v Brne, a Master of Science v obore Digitálnych mien na Univerzite v Nikózii na Cypre. Pracoval  ako IT auditor a konzultant v PwC Slovensko. Spoluzakladal Blockchain Slovakia a pracoval ako konzultant v oblasti kryptomien a blockchain technológií na niekoľkých slovenských ako aj zajhraničných startupoch a projektoch.
V súčasnosti je na pozícii Chief Investment Officer v spoločnosti Fumbi Network. David často prednáša o kryptomenách a blockchaine na medzinárodných fórach, konferenciách či univerzitách. Taktiež učí vlastný predmet o kryptomenách na Slovenskej Technickej univerzite ako aj na Ekonomickej univerzite v Bratislave. Je taktiež autorom knihy mapujúcej históriu a evolúciu kryptomien – Coinstory.  

EN:

David studied Economics at Masaryk University in the Czech Republic and did his Master of Science in Digital Currencies at the University of Nicosia in Cyprus. He co-founded Blockchain Slovakia – an NGO focused on education, research, and policy advocacy in the area of cryptocurrencies and blockchain technology.

David also lectures courses on cryptocurrencies at the Slovak University of Technology and the University of Economics in Bratislava, and he regularly speaks about cryptocurrencies on conferences, seminars, forums, universities, etc. He has been consulting multiple crypto-related startups and initiatives all over Europe, and currently serves as Chief Investment Officer at Fumbi. He authored the book focused on the history and evolution of cryptocurrencies — Coinstory

Folder with Pictures (Dropbox).